Om at være elev

Holbæk Private Realskole

Her kan du læse om at være elev på Holbæk Private Realskole, når du skal træffe beslutning om dit barns skoleår. Hos os får dit barn mere plads, mere læring og mere glæde…

Vi vil rigtig gerne fortælle dig om vores privatskoles værdier, faglighed og visioner, så du kan få et godt indblik i, hvad vi kan tilbyde dit barn.

Hos os er skolens bærende værdier: social trivsel, høj faglighed og vores traditioner.

Ved Holbæk Private Realskole har vi klasser fra 0.-9. klasse, 10. klasse, førskole, FO-fritidsordning & Café og boosteren. Vi går meget op i, at vores elever trives i deres hverdag, at de samtidig får en høj faglighed inden for bl.a. basisfagene og vi dyrker også ”anderledes dage” med temauger, musikcaféer, teateropførelse, masterclass og vores faste traditioner fx det hyggelige julemarked.

Under temaugerne udfolder eleverne deres kreative og opfindsomme sider og former deres egne projekter samt udfører dem. De får også styrket deres sociale fællesskaber.

Boosteren er vores tilbud om specialundervisning og hjælpemidler, da vi mener, at alle børn og unge skal have den støtte, de har brug for. 

Ønsker du at skrive dit barn op allerede nu? Det kan du gøre lige her:

Hvorfor vælge Holbæk Private Realskole?

Hvorfor skal du vælge Holbæk Private Realskole til dit barn? Vi passer på vores elever, og går op i at de er glade børn, der trives. Hos os hjælper vi dit barn med at danne alle de vigtige byggesten, der skaber et helstøbt menneske med et godt selvværd og en god portion selvtillid. Vi kalder det livsparat.

Det gør vi gennem vores værdier, høje faglighed og vores visioner for dit barns hverdag og fremtid.

Hos os er vi engagerede voksne, der brænder for at gøre DET ekstra.

Kunne du tænke dig at høre mere? Så er du velkommen til at kontakte os – du kan også tilmelde eller skrive dit barn op til en plads allerede nu.

Det siger forældre om skolen

”For mine børn har det betydet meget, at der er plads til anderledes dage/undervisning. Hvor man lærer en masse alligevel. Fantastiske ressourcer, de ansatte de gør en kæmpe forskel.”
Far til dreng i 5. klasse

”Vi valgte oprindeligt skolen på grund af jeres
undervisningsniveau. Jeres ekstra ressourcer f.eks. ved ordblindhed. Jeres pædagogiske tilgang til at hjælpe og forme vores børn.”
Far til pige i 9. klasse

”Det betød meget for os at vores barn kunne komme på ture – koloni/temature som biograf, teater, museer osv., og at der var engagerede voksne, der brænder for det ekstra.”
Mor til pige i 1. klasse

Vores værdier og vision

Vi har fokus på at opbygge dit barns selvværd gennem de faglige og sociale kompetencer og at give dit barn den bedst mulige start på livet efter grundskolen.

Når vi siger, at dit barn hos os får meget mere plads, mere læring og mere glæde, så skyldes det både, at der er et fornuftigt antal elever per klasse, men det skyldes i lige så høj grad vores store fokus på at vores elever trives, for børn lærer ikke noget, hvis de ikke trives. Når trivselsgrundlaget er på plads, kan vi stimulere vores elever fagligt og socialt. Med denne kombination af skolens rummelighed, en varieret hverdag og fokus på elevernes trivsel, oplever vi, at vi har glade elever.

Du kan læse meget mere om vores værdier og vision for vores elever samt vores arbejde med elevernes trivsel, trivselsdage, læring/faglighed, ansvarlighed og selvstændighed her:

Forældre/Lærer/Skole relation

Hos Holbæk Private Realskole vil vi ikke opstille et perfekt billede, i stedet er vi oprigtige, omsorgsfulde og fagligt funderet i vores tilgang til dit barn. Det er vores ansvar sammen med jer, at vi har en god forældrerelation, og det vægter vi højt. Derfor kan du bl.a. forvente en ærlig og velforberedt skolehjem-samtale om dit barns hverdag, og hvordan det går både fagligt og socialt.

Vil du høre mere om at være forælder til et barn på Holbæk Private Realskole?

Du kan læse mere om skole/hjem-samarbejdet her:

Læring

Vi har den vision, at hvert barn har ret til at få et solidt fagligt grundlag, at kreativitet og afveksling skaber et innovativt tænkende barn/ung og at vores elever lærer om den globaliserede verden og bliver oplyste individer.

I den faglige praksis betyder det, at vi blandt andet har lagt flere timer ind i de grundlæggende fag – inklusiv hjælp og vejledning, vi inddrager kommunikation, teamwork, IT og medier i undervisningen og kreativitet og innovation er integreret i alle fag.

Du kan læse mere om vores undervisning og fag her:

Praktisk information

Søger du praktisk information?

Du kan læse om fag, timefordeling, prøver, retningslinjer for elever, undervisningsmiljø med mere her.

Du er også meget velkommen til at kontakte os direkte, skulle du have opklarende spørgsmål eller lignende.